00512ES1E215T-W22, AC Mtr, 5HP, 1200RPM, 213/5T, TEFC - SINGLE-PHASE, 208-230/460V, 24.3-22/11 FLA, Footed, STEEL, CAPACITOR START
WEG AC MOTOR, 5HP, 1200RPM, 213/5T FRAME, TEFC (IP55) - SINGLE-PHASE, 208-230/460V, 22.0-21.2/10.6 FLA, FOOT MOUNT, CAST IRON FRAME, 1.15 SERVICE FACTOR, **Must Ship LTL Truck Freight**
*Images are for illustrative purposes and may not represent the actual configuration of the product.
Weight: 184 lbs.Made in: Brazil
Specifications
WEG AC MOTOR, 5HP, 1200RPM, 213/5T FRAME, TEFC (IP55) - SINGLE-PHASE, 208-230/460V, 22.0-21.2/10.6 FLA, FOOT MOUNT, CAST IRON FRAME, 1.15 SERVICE FACTOR, **Must Ship LTL Truck Freight**
*Images are for illustrative purposes and may not represent the actual configuration of the product.
- Steel frame
- Single-phase, II, IV or VI pole, 60Hz
- Voltage: 115/208-230V
- Squirrel cage rotor
- Start capacitor
- NEMA dimensions
- Class ‘B’ insulation (130ºC)
- High starting torque
- Ball Bearings
- Open drip proof (ODP - IP21)
- Totally enclosed fan cooled (TEFC - IP55)
- Color: RAL 7022 (Dark Gray) Only for TEFC (IP55) motors:
- Continuous Duty (S1), 40ºC ambient
- V-ring slingers on both endshields
- Designed to operate in any position
Specifications
| Phase | Single Phase |
| Frame | 213/5T |
| Output | 5 HP |
| Poles | 06 |
| Frequency | 60 Hz |
| Rated speed | 1175 rpm |
| Slip | 2.08 % |
| Full Voltage - No Cables | 208-230/460 V |
| Rated Current | 22.0-21.2/10.6 A |
| LR Amperes | 185-178/89.0 A |
| LRC | 8.4x(Code K) |
| No Load Current | 6.47-7.50/3.75 A |
| Rated Torque | 22.3 ft.lb |
| Locked Rotor Torque | 220 % |
| Breakdown Torque | 250 % |
| Insulation Class | F |
| Service Factor | 1.15 |
| Moment of Inertia | 1.98 sq.ft.lb |
| Design | - |
| Locked Rotor Time | 25s (cold) 14s (hot) |
| Temperature Rise | 80 K |
| Duty Cycle | S1 |
| Maximum Room Temperature | 40 °C |
| Minimum Room Temperature | -20 °C |
| Degree of Protection | IP55 |
| Altitude | 1000 m |
| Cooling Method | TEFC Totally Enclosed Fan Cooled |
| Mounting | F-1 |
| Rotation Direction | Both |
| Noise Level | 63.0 dB(A) |
| Starting Method | Direct |
| Enclosure Material | Iron |
| Front Bearing Shielding | ZZ |
| Front Bearing Size | 6308 |
| Front Bearing Type | Ball |
| Front Sealing Type | V Ring |
| Rear Bearing Shielding | ZZ |
| Rear Bearing Size | 6206 |
| Rear Bearing Type | Ball |
| Rear Sealing Type | No Rear Sealing |
| Grease Type | Mobil Polyrex EM |
| VFD Turndown VT | N/A |
| VFD Turndown CT | N/A |