00336XT3E182TC, AC Mtr, Explosion Proof, C-Face-Footed, 3 HP, 3600 RPM, 182TC, TEFC, 3PH, 208-230/460V, 8.3-7.52/3.76 FLA, 1.15 Service Factor
WEG AC Motor, NEMA Premium, Explosion Proof, C-Face-Foot Mount, 3 HP, 3600 RPM, 182TC Frame, TEFC, Three Phase, 208-230/460V, 8.3-7.52/3.76 FLA, 1.15 Service Factor. **Must Ship LTL Truck Freight**
*Images are for illustrative purposes and may not represent the actual configuration of the product.
Weight: 122 lbs.Made in: Brazil
Specifications
WEG AC Motor, NEMA Premium, Explosion Proof, C-Face-Foot Mount, 3 HP, 3600 RPM, 182TC Frame, TEFC, Three Phase, 208-230/460V, 8.3-7.52/3.76 FLA, 1.15 Service Factor. **Must Ship LTL Truck Freight**
*Images are for illustrative purposes and may not represent the actual configuration of the product.
- 2-, 4-, or 6-pole, 60Hz
- 208-230/460VAC
- Inverter Duty per CSA Standard (Pending: UL Certification for use with VFD)
- Ball Bearings
- Continuous Duty
- Efficiency Certification per USDoE (CC029A)
- Service Factor 1.15
- 50/60Hz Nameplate (30HP and Below)
- Cast Iron Frame
- Class F Insulation System
- Class H Impregnation Resin
- NPT Threaded Terminal Box
- Temperature Rise: Class B (80°C)
Specifications
| Phase | Three Phase |
| Frame | 182/4T |
| Output | 3 HP |
| Poles | 02 |
| Frequency | 60 Hz |
| Rated speed | 3510 rpm |
| Slip | 2.50 % |
| Full Voltage - No Cables | 208-230/460//380 V |
| Rated Current | 7.52/3.76 A |
| LR Amperes | 63.2/31.6 A |
| LRC | 8.4x(Code K) |
| No Load Current | 2.80/1.40 A |
| Rated Torque | 4.49 ft.lb |
| Locked Rotor Torque | 250 % |
| Breakdown Torque | 400 % |
| Insulation Class | F |
| Service Factor | 1.15 |
| Moment of Inertia | 0.1471 sq.ft.lb |
| Design | B |
| Locked Rotor Time | 54s (cold) 30s (hot) |
| Temperature Rise | 80 K |
| Duty Cycle | S1 |
| Maximum Room Temperature | 40 °C |
| Minimum Room Temperature | -20 °C |
| Degree of Protection | IP55 |
| Altitude | 1000 m |
| Cooling Method | TEFC Totally Enclosed Fan Cooled |
| Mounting | F-1 |
| Rotation Direction | Both |
| Noise Level | 69.0 dB(A) |
| Starting Method | Direct |
| Enclosure Material | Iron |
| Front Bearing Shielding | 2RS |
| Front Bearing Size | 6307 |
| Front Bearing Type | Ball |
| Front Sealing Type | Oil Seal |
| Rear Bearing Shielding | 2RS |
| Rear Bearing Size | 6206 |
| Rear Bearing Type | Ball |
| Rear Sealing Type | Lip Seal |
| Grease Type | Mobil Polyrex EM |
| VFD Turndown VT | 1000:1 |
| VFD Turndown CT | 20:1 |