00336ET3H182JM-W22, Close Coupled Pump 3 PH "JM" Type - TEFC®, 3 HP, 3600 RPM, 2.2 kW, 182JM NEMA, 575V, 2.9 FLA
WEG Close Coupled Pump Three-Phase W22 "JM" Type - TEFC - UL Type (NEMA) Premium® Efficiency, 3 HP, 3600 RPM, 2.2 kW, 182JM UL Type (NEMA) Frame, 1.25 Service Factor, 575V, 2.9 FLA.
*Images are for illustrative purposes and may not represent the actual configuration of the product.
Weight: 96 lbs.Made in: Brazil
Specifications
WEG Close Coupled Pump Three-Phase W22 "JM" Type - TEFC - UL Type (NEMA) Premium® Efficiency, 3 HP, 3600 RPM, 2.2 kW, 182JM UL Type (NEMA) Frame, 1.25 Service Factor, 575V, 2.9 FLA.
*Images are for illustrative purposes and may not represent the actual configuration of the product.
Specifications
| Phase | Three Phase |
| Frame | 182/4 |
| Output | 3 HP |
| Poles | 02 |
| Frequency | 60 Hz |
| Rated speed | 3515 rpm |
| Slip | 2.36 % |
| Full Voltage - No Cables | 575 V |
| Rated Current | 2.90 A |
| LR Amperes | 25.0 A |
| LRC | 8.6x(Code K) |
| No Load Current | 1.04 A |
| Rated Torque | 4.48 ft.lb |
| Locked Rotor Torque | 250 % |
| Breakdown Torque | 360 % |
| Insulation Class | F |
| Service Factor | 1.25 |
| Moment of Inertia | 0.1889 sq.ft.lb |
| Design | B |
| Locked Rotor Time | 50s (cold) 28s (hot) |
| Temperature Rise | 80 K |
| Duty Cycle | S1 |
| Maximum Room Temperature | 40 °C |
| Minimum Room Temperature | -20 °C |
| Degree of Protection | IP55 |
| Altitude | 1000 m |
| Cooling Method | TEFC Totally Enclosed Fan Cooled |
| Mounting | F-1 |
| Rotation Direction | Both |
| Noise Level | 66.0 dB(A) |
| Starting Method | Direct |
| Enclosure Material | Iron |
| Front Bearing Shielding | ZZ |
| Front Bearing Size | 6307 |
| Front Bearing Type | Ball |
| Front Sealing Type | V Ring |
| Rear Bearing Shielding | ZZ |
| Rear Bearing Size | 6206 |
| Rear Bearing Type | Ball |
| Rear Sealing Type | No Rear Sealing |
| Grease Type | Mobil Polyrex EM |
| VFD Turndown VT | 1000:1 |
| VFD Turndown CT | 20:1 |