00158ET3EBM145T-W22, AC Mtr, Brake, TEFC, 145T, Footed, 3 Phase, 1800 RPM, 230/460V, 4.04/2.02 FLA, 1.5 HP
WEG AC Motor, NEMA Premium Efficiency, Brake, TEFC, 145T Frame, Cast Iron, Foot Mount, 3 Phase, 1800 RPM, 230/460V, 4.04/2.02 FLA, 1.5 HP
*Images are for illustrative purposes and may not represent the actual configuration of the product.
Weight: 76 lbs.Made in: Brazil
Specifications
WEG AC Motor, NEMA Premium Efficiency, Brake, TEFC, 145T Frame, Cast Iron, Foot Mount, 3 Phase, 1800 RPM, 230/460V, 4.04/2.02 FLA, 1.5 HP
*Images are for illustrative purposes and may not represent the actual configuration of the product.
- Three-phase, II, IV, VI or VIII pole, 60Hz
- Voltage: 208-230/460V
- 143T up to 364/5T cast iron frame
- Squirrel cage rotor / Aluminum die cast
- Totally Enclosed Fan Cooled - TEFC (IP55)
- DE bearing seal: V-ring (frames 143 up to 324/6T), WSeal (frame 364/5T)
- NDE bearing seal: nitrillic rubber lip seal
- Ball bearings
- Class “F” insulation (Temperature rise 80K)
- NEMA ratings design “B”
- Service factor: 1.25
- Continuous Duty (S1)
- 104ºF (40ºC) ambient temperature
- Altitude: 3300 ft (1000m)
- F1 mount
- Stainless steel nameplate
- Color: RAL 5009 - Blue
- NPT threaded terminal box
- Brake voltage: 220-240V
- Manual brake release (frames 143 up to 324/6T)
Specifications
| Phase | Three Phase |
| Frame | 143/5T |
| Output | 1.5 HP |
| Poles | 04 |
| Frequency | 60 Hz |
| Rated speed | 1755 rpm |
| Slip | 2.50 % |
| Full Voltage - No Cables | 208-230/460 V |
| Rated Current | 4.04/2.02 A |
| LR Amperes | 33.9/17.0 A |
| LRC | 8.4x(Code L) |
| No Load Current | 2.20/1.10 A |
| Rated Torque | 4.49 ft.lb |
| Locked Rotor Torque | 290 % |
| Breakdown Torque | 350 % |
| Insulation Class | F |
| Service Factor | 1.25 |
| Moment of Inertia | 0.1431 sq.ft.lb |
| Design | B |
| Locked Rotor Time | 25s (cold) 14s (hot) |
| Temperature Rise | 80 K |
| Duty Cycle | S1 |
| Maximum Room Temperature | 40 °C |
| Minimum Room Temperature | -20 °C |
| Degree of Protection | IP55 |
| Altitude | 1000 m |
| Cooling Method | TEFC Totally Enclosed Fan Cooled |
| Mounting | F-1 |
| Rotation Direction | Both |
| Noise Level | 51.0 dB(A) |
| Starting Method | Direct |
| Enclosure Material | Iron |
| Front Bearing Shielding | ZZ |
| Front Bearing Size | 6205 |
| Front Bearing Type | Ball |
| Front Sealing Type | V Ring |
| Rear Bearing Shielding | ZZ |
| Rear Bearing Size | 6204 |
| Rear Bearing Type | Ball |
| Rear Sealing Type | Lip Seal |
| Grease Type | Mobil Polyrex EM |
| VFD Turndown VT | 1000:1 |
| VFD Turndown CT | 20:1 |