00158ES1RFD56H-S, AC Mtr, Farm Duty, TEFC, 56H, Rolled Footed, 1 Phase, 1800 RPM, 115/230V, 15/7.5 FLA, 1.5 HP
WEG AC Motor, Standard Efficiency, Farm Duty, TEFC, 56H Frame, Rolled Steel, Foot Mount, 1 Phase, 1800 RPM, 115/230V, 15/7.5 FLA, 1.5 HP
*Images are for illustrative purposes and may not represent the actual configuration of the product.
Weight: 51 lbs.Made in: Brazil
Specifications
WEG AC Motor, Standard Efficiency, Farm Duty, TEFC, 56H Frame, Rolled Steel, Foot Mount, 1 Phase, 1800 RPM, 115/230V, 15/7.5 FLA, 1.5 HP
*Images are for illustrative purposes and may not represent the actual configuration of the product.
- Double shielded ball bearings
- Insulation class B (Frame 56 – 145T)
- Insulation class F with class B temperature rise (Frame W182T and up)
- NPT threaded terminal box
- Start capacitor and run capacitor (2HP and up)
- High starting Torque
- Manual Reset Thermal Overload Protector
Specifications
| Phase | Single Phase |
| Frame | 56H |
| Output | 1.5 HP |
| Poles | 04 |
| Frequency | 60 Hz |
| Rated speed | 1745 rpm |
| Slip | 3.06 % |
| Full Voltage - No Cables | 115/230 V |
| Rated Current | 15.0/7.48 A |
| LR Amperes | 120/59.8 A |
| LRC | 8.0x(Code L) |
| No Load Current | 7.80/3.90 A |
| Rated Torque | 4.51 ft.lb |
| Locked Rotor Torque | 250 % |
| Breakdown Torque | 270 % |
| Insulation Class | F |
| Service Factor | 1.15 |
| Moment of Inertia | 0.1426 sq.ft.lb |
| Design | L |
| Locked Rotor Time | 14s (cold) 8s (hot) |
| Temperature Rise | 80 K |
| Duty Cycle | S1 |
| Maximum Room Temperature | 40 °C |
| Minimum Room Temperature | -20 °C |
| Degree of Protection | IP55 |
| Altitude | 1000 m |
| Cooling Method | TEFC Totally Enclosed Fan Cooled |
| Mounting | F-1 |
| Rotation Direction | Both |
| Noise Level | 54.0 dB(A) |
| Starting Method | - |
| Enclosure Material | Steel Plate |
| Front Bearing Shielding | 2RS |
| Front Bearing Size | 6204 |
| Front Bearing Type | Ball |
| Front Sealing Type | V Ring |
| Rear Bearing Shielding | 2RS |
| Rear Bearing Size | 6202 |
| Rear Bearing Type | Ball |
| Rear Sealing Type | No Rear Sealing |
| Grease Type | Mobil Polyrex EM |
| VFD Turndown VT | N/A |
| VFD Turndown CT | N/A |