.3336OS1BJPW56J-S, Jet Pump, ODP, Footed, 1PH, 0.33HP, 0.25kW, 3600RPM, W56J, 115/208-230V, 5.00/2.80-2.50 FLA, 1.75 Service Factor
WEG Standard Efficiency, Jet Pump, ODP, Foot Mount, Rolled Steel, 1Phase, 0 .33HP, 0 .25kW, 3600RPM, W56J Frame, 115/208-230V, 5.00/2.80-2.50 FLA, 1 .75 Service Factor
*Images are for illustrative purposes and may not represent the actual configuration of the product.
Weight: 19 lbs.Made in: Brazil
Specifications
WEG Standard Efficiency, Jet Pump, ODP, Foot Mount, Rolled Steel, 1Phase, 0 .33HP, 0 .25kW, 3600RPM, W56J Frame, 115/208-230V, 5.00/2.80-2.50 FLA, 1 .75 Service Factor
*Images are for illustrative purposes and may not represent the actual configuration of the product.
Specifications
| Phase | Single Phase |
| Frame | W56 |
| Output | 0.33 HP |
| Poles | 02 |
| Frequency | 60 Hz |
| Rated speed | 3500 rpm |
| Slip | 2.78 % |
| Full Voltage - No Cables | 115/208-230 V |
| Rated Current | 5.00/2.76-2.50 A |
| LR Amperes | 37.0/20.4-18.5 A |
| LRC | 7.4x(Code P) |
| No Load Current | 3.40/1.47-1.70 A |
| Rated Torque | 0.495 ft.lb |
| Locked Rotor Torque | 300 % |
| Breakdown Torque | 300 % |
| Insulation Class | F |
| Service Factor | 1.75 |
| Moment of Inertia | 0.0190 sq.ft.lb |
| Design | N |
| Locked Rotor Time | 14s (cold) 8s (hot) |
| Temperature Rise | 80 K |
| Duty Cycle | S1 |
| Maximum Room Temperature | 40 °C |
| Minimum Room Temperature | -20 °C |
| Degree of Protection | IP21 |
| Altitude | 1000 m |
| Cooling Method | ODP Open Drip Proof Open Motor |
| Mounting | F-1 |
| Rotation Direction | Counter Clockwise |
| Noise Level | 56.0 dB(A) |
| Starting Method | - |
| Enclosure Material | Steel Plate |
| Front Bearing Shielding | 2RS |
| Front Bearing Size | 6203 |
| Front Bearing Type | Ball |
| Front Sealing Type | No Sealing |
| Rear Bearing Shielding | 2RS |
| Rear Bearing Size | 6202 |
| Rear Bearing Type | Ball |
| Rear Sealing Type | No Rear Sealing |
| Grease Type | Mobil Polyrex EM |
| VFD Turndown VT | N/A |
| VFD Turndown CT | N/A |