Junction boxes are smaller sized electrical enclosures designed with versatility in mind. Various UL type ratings are available in both metallic and non-metallic construction. Not only can they be used for traditional wiring connections but most offer the ability to mount DIN rail or subpanels for the protection of small components.
Junction Box-Hinged Screw Cover
Narrow By
77 Products
77 Products
ALLIED JIC ENCLOSURE, 6x6x4in - HxWxD, UL Type (NEMA) 4X, OPAQUE HINGED SCREW COVER, FOOT MOUNT, POLYCARBONATE
ALLIED JIC ENCLOSURE, 6x6x4in - HxWxD, UL Type (NEMA) 4X, OPAQUE HINGED SCREW COVER, FLANGE MOUNT, POLYCARBONATE
ALLIED JIC ENCLOSURE, 6x6x4in - HxWxD, UL Type (NEMA) 4X, CLEAR HINGED SCREW COVER, FOOT MOUNT, POLYCARBONATE
ALLIED JIC ENCLOSURE, 6x6x4in - HxWxD, UL Type (NEMA) 4X, CLEAR HINGED SCREW COVER, FLANGE MOUNT, POLYCARBONATE
ALLIED JIC ENCLOSURE, 6x6x4in - HxWxD, UL Type (NEMA) 4X, HINGED SCREW COVER, FIBERGLASS
ALLIED JIC ENCLOSURE, 6x6x4in - HxWxD, UL Type (NEMA) 4X, RAISED HINGED SCREW COVER, FIBERGLASS
ALLIED JIC ENCLOSURE, 6x6x4in - HxWxD, UL Type (NEMA) 4X, HINGED SCREW COVER WINDOW, FIBERGLASS
ALLIED JIC ENCLOSURE, 6x6x4in - HxWxD, UL Type (NEMA) 4X, RAISED HINGED SCREW COVER WINDOW, FIBERGLASS
ALLIED JIC ENCLOSURE, 6x6x4in - HxWxD, UL Type (NEMA) 4X FIBERGLASS ENCLOSURE HINGED SCREW COVER FOOT MOUNT.
ALLIED JIC ENCLOSURE, 6x6x4in - HxWxD, UL Type (NEMA) 4X FIBERGLASS ENCLOSURE HINGED SCREW COVER FLANGE MOUNT
ALLIED JIC ENCLOSURE, 6x6x4in - HxWxD, UL Type (NEMA) 4X FIBERGLASS ENCLOSURE CLEAR HINGED SCREW COVER FOOT MOUNT
ALLIED JIC ENCLOSURE, 6x6x4in - HxWxD, UL Type (NEMA) 4X FIBERGLASS ENCLOSURE CLEAR HINGED SCREW COVER FLANGE MOUNT
ALLIED JIC ENCLOSURE, 6x6x4in - HxWxD, UL Type (NEMA) 4X FIBERGLASS ENCLOSURE HINGED SCREW COVER WINDOW FOOT MOUNT
ALLIED JIC ENCLOSURE, 6x6x4in - HxWxD, UL Type (NEMA) 4X FIBERGLASS ENCLOSURE HINGED SCREW COVER WINDOW FLANGE MOUNT
ALLIED JIC ENCLOSURE, 8x6x4in - HxWxD, UL Type (NEMA) 4X, OPAQUE HINGED SCREW COVER, FOOT MOUNT, POLYCARBONATE
ALLIED JIC ENCLOSURE, 8x6x4in - HxWxD, UL Type (NEMA) 4X, OPAQUE HINGED SCREW COVER, FLANGE MOUNT, POLYCARBONATE
ALLIED JIC ENCLOSURE, 8x6x4in - HxWxD, UL Type (NEMA) 4X, CLEAR HINGED SCREW COVER, FOOT MOUNT, POLYCARBONATE
ALLIED JIC ENCLOSURE, 8x6x4in - HxWxD, UL Type (NEMA) 4X, CLEAR HINGED SCREW COVER, FLANGE MOUNT, POLYCARBONATE
ALLIED JIC ENCLOSURE, 8x6x4in - HxWxD, UL Type (NEMA) 4X, HINGED SCREW COVER, FIBERGLASS
ALLIED JIC ENCLOSURE, 8x6x4in - HxWxD, UL Type (NEMA) 4X, RAISED HINGED SCREW COVER, FIBERGLASS
ALLIED JIC ENCLOSURE, 8x6x4in - HxWxD, UL Type (NEMA) 4X, HINGED SCREW COVER WINDOW, FIBERGLASS
ALLIED JIC ENCLOSURE, 8x6x4in - HxWxD, UL Type (NEMA) 4X, RAISED HINGED SCREW COVER WINDOW, FIBERGLASS
ALLIED JIC ENCLOSURE, 8x6x4in - HxWxD, UL Type (NEMA) 4X, HINGED SCREW COVER, FIBERGLASS, ULTRALINE SERIES WITH MOUNTING FLANGE
ALLIED JIC ENCLOSURE, 8x6x4in - HxWxD, UL Type (NEMA) 4X FIBERGLASS ENCLOSURE CLEAR HINGED SCREW COVER FOOT MOUNT
APPLICATIONS
FMX 410A Series Junction Boxes are built to withstand harsh environments by providing a high degree of protection including corrosion resistance.
Related Links
Features
• Made from self-extinguishing V0 (UL94) ABS
• Internal mounting locations for DIN rail
• Cover is secured by 4 screws
• Larger sizes feature hinged cover
• Installation temperature: 23 to 140°F (-5 to 60°C)
Ensto’s UL Type 4X DPCP Series provides a non-metallic junction box solution that can handle even the toughest conditions
Related Links
Features
• Made from high-temperature polycarbonate
• Internal mounting locations for DIN rail or optional mounting plate
• Cover is secured by 4 stainless steel screws with included cover plugs
• Optional hinge kit for cover and wall mounting brackets
• Installation temperature: -40 to 176°F (-40 to 80°C)
FMX FTB Series is a mild steel junction box offering a UL Type 4/12 rating. Made from powder coated carbon steel, the FTB series is ideal for installations where durability is key.
Related Links
Features
• Made from powder coated carbon steel
• Internal mounting locations for DIN rail or optional mounting plate
• Cover is secured by captive screws with sealing washers
• Optional hinge kit for cover and wall mounting brackets
Specifications
FMX 410A Series
| Environmental | |
|---|---|
| Installation Temperature | 23 to 140°F (-5 to 60°C) |
| Environmental Protection | IP56 |
| Materials and Certifications | |
| Body | ABS Thermoplastic, UL94 V0 |
| Color | Light Gray (RAL7035) |
| Mechanical Impact Resistance | 6J (IK8) |
| Certifications | UL94 V0, IEC EN 60670-1, 60670-22 |
ENSTO DPCP Series
| Environmental | |
|---|---|
| Installation Temperature | -40 to 176°F (-40 to 80°C) |
| Environmental Protection | UL Type 4, 4X, 6, 12, 13 & IP66 / IP67, UL 746C (f1) UV resistant |
| Materials and Certifications | |
| Body | Polycarbonate |
| Color | Light Gray (RAL7035) |
| Mechanical Impact Resistance | IK08 |
| Certifications | EN 62208, UL 508A |
FMX FTB Series
| Environmental | |
|---|---|
| Environmental Protection | UL Type 4, 12, 13 & IP66 |
| Materials and Certifications | |
| Body | Mild Steel |
| Color | Light Gray (RAL7035) |
| Mechanical Impact Resistance | IK10 |
| Certifications | UL 508A, UL50, IEC EN62208, EN62262 |