SG2-8ET-D, SG2 PLR Expansion Module, 4 DC IN, 4 Transistor OUT
TECO SG2 Series PLR V.3 Expansion Module, 4 DC Inputs, 4 Transistor Outputs
Weight: 0.4 lbs.Made in: Taiwan (Province of China)
Specifications
TECO SG2 Series PLR V.3 Expansion Module, 4 DC Inputs, 4 Transistor Outputs
- 24V / 3.2mA DC Inputs
- Transistor Outputs Rated at 23.9-24.1V 0.2A/point
- Agency Approvals: UL / cUL / CE
- 1 Year Warranty
General Specifications
| Power Supply | |
| Input Power Voltage Range | 20.4-28.8VDC |
| Power Consumption | 45mA |
| Wire Size (All Terminals) | 26 to 14 AWG |
| Discrete Inputs | |
| Current Consumption | 3.2mA @24VDC |
| Input Signal ”OFF” Threshold | 24VDC: < 5VDC |
| Input Signal ”ON” Threshold | 24VDC: > 15VDC |
| Input On Delay | DC: 5ms |
| Input Off Delay | DC: 3ms |
| Transistor Type | 3-wire PNP Sensor compatible |
| High Speed Input Frequency | 1kHz |
| Standard Input Frequency | < 40 Hz |
| Required Protection | Inverse voltage protection required |
| Transistor Outputs | |
| Pulse Outputs | 1 PWM and 1 PWM or Pulse Output |
| PWM Max. Output Frequency | 0.5kHz (1ms on,1ms off) |
| Standard Max. Output Frequency | 100Hz |
| Voltage Specification | 10-28.8VDC |
| Current Capacity | 1A |
| Maximum Load | Resistive: 0.5A/point; Inductive:?0.3A/point |
| Minimum Load | 0.2mA |
Environmental Conditions
| Enclosure Type | IP20 |
| Maximum Vibration | 1G According to IEC60068-2-6 |
| Operating Temperature Range | -4° to 131°F (-20° to 55°C) |
| Storage Temperature Range | -40° to 158°F (-40° to 70°C) |
| Maximum Humidity | 90% (Relative, Non-condensing) |
| Vibration | 0.075mm Amplitude; 1.0g Acceleration |
| Weight | 10-point: 230g; 8-point:190g; 20-point: 345g |
| Agency Approvals | cUL , CE, UL, UL File# E205406 |