IMM32-P16A, MMS, 0.1-0.16A, DIN Rail Mount, IP20
FMX Motor Circuit Protector, 0.1-0.16A, 600V, 50kA@480VAC SCCR, ON-TRIP-OFF Control Handle with Lockout, DIN Rail Mount Enclosure, IP20
Weight: 0.8 lbs.Made in: Brazil
Specifications
FMX Motor Circuit Protector, 0.1-0.16A, 600V, 50kA@480VAC SCCR, ON-TRIP-OFF Control Handle with Lockout, DIN Rail Mount Enclosure, IP20
- High Interrupt capacity up to 100kA (with optional current limiter)
- Din rail mounting
- Lockable handle (OFF position)
- IP20 finger safe terminals
- Class 10 thermal overload protection
- Trip test feature
- Phase loss protection
- Complies with IEC 60947-1 and IEC 60947-4-1, UL508 Listed (Manual motor controller) UL508 Listed (Combination motor controller starter) CSA C.22.2/14
General Specifications
| Standards | IEC 60947-1/60947-4-1, EN 60947-1 / EN 60947-4-1, UL508, CSA C.22.2/14 |
| Rated Insulation (Ui) & Operating (Ue) Voltage | UL/CSA: 600V, IEC 60947-1: 690V |
| Rated Impulse Voltage Acc. IEC60947-1 | 6 kV |
| Rated Operating Frequency | 50/60 Hz |
| Overvoltage Category | III |
| Phase Failure Sensitivity Protection | Yes |
| Overload Protection Characteristics (x lu) | 0.61 to 1 A |
| Magnetic Release (x lu) | 13 A |
| Overload Trip Class | 10 |
| Total Power Loss Pv (At Rated Load Operating Temp) [W] | 6 W (1.6A to 16A) / 8 W (20A to 32A) |
| Utilization Category | |
| IEC 60947-2 (Motor Protector) | A |
| IEC 60947-4-1 (Motor Starter) | AC-3 |
| Lifespan | Mechanical: 100,000 ops., Electrical (le max.): 100,000 ops., Switching Rate (motor start) AC-3: 15 ops/hr |
| Degree of Protection | IP20 |
| Resistance | Shock resistance: 15g/11ms, Vibration resistance: 10g/5 - 150Hz |
| Screw Driver | Philips #2 |
| Terminal Capacity | |
| Solid - Stranded | (see IMM Terminal Specs) |
| Tightening Torque | 18 to 22 lb-in (2.0 to 2.5 Nm) |
| Environmental Conditions | |
| Ambient Temperature | Storage: -58 to 176°F (-50 to 80°C), Operating: -4 to 140°F (-20 to 60°C) |
| Climatic Proofing | IEC 60068-2-3 / IEC 60068-2-30 |
| Altitude (Up to 6,600ft) | Altitude (Up to 6,600ft): Nominal values, Pollution degree: 3, Mounting position: Any |
| Weight | 0.7 |
| Warranty | 1 year |