DFC-6-3PK, Ferraz Shawmut Safety Cover for 606xxJ fuse blocks, 3pcs
Ferraz Shawmut, Safety Cover for 606xxJ fuse blocks, 3pcs
Weight: 0.3 lbs.Made in: China
Specifications
Ferraz Shawmut, Safety Cover for 606xxJ fuse blocks, 3pcs
GENERAL SPECIFICATIONS
| Ratings | |
| Volts | 0 to 600VAC/DC |
| Amps: Fits fuses rated | 0 to 200A |
| Leakage Current | < 0.6mA at 600V |
| Fuses Accommodated | |
| Class | J |
| Amps | 35 - 60 |
| Volts | 600 |
| Dimensions (L x W x H) | 4.64 x 1.40 x 2.17" |
| Flammability Rating | UL 94-V2 |
| Approvals | UL file E90426 (except for Midget fuse) CSA File 70159 |