CFW320A01P6T2NB20, CFW320 VFD, 0.33HP, 240V 3PH IN, 220V 3 PH OUT, 1.6FLA
WEG CFW320 AC Drive, 0.33HP, 200-240V 3PH Input, 220V 3 PH Output, 1.6FLA, IP20, Frame A
Weight: 1.98 lbs.Made in: Brazil
Specifications
WEG CFW320 AC Drive, 0.33HP, 200-240V 3PH Input, 220V 3 PH Output, 1.6FLA, IP20, Frame A
- Rated Output Current from 1.1 to 15.2 A, (0.33 to 10HP)
- 100-127V, 200-240V, or 460-480V Input Voltage
- 4 PNP or NPN Digital Inputs, 1 Relay Output 0.5 A / 250VAC, 1 Analog Input 0-10VDC / 4-20 mA
- 3C2 Coating Class (IEC 60721-3-3) on the Internal Circuits
- Built-in PLC
- Compatible with WPS software for Parameter and PLC programming
- Flexible Communication Protocols via Add-on Cards
- Built-in Operating Interface (HMI)
- Vector (VVW) or Scalar (V/F) Control Modes
GENERAL SPECIFICATIONS
| Power Supply | Voltage tolerance: 200-240 VAC (-15% to + 10%) Three Phase Frequency: 50/60 Hz (48 Hz to 62 Hz) Phase unbalance: ?3% of the rated phase-phase input voltage Overvoltages according to category III (EN 61010/UL 508C) Transient voltages according to category III Maximum of 10 connections per hour (1 every 6 minutes) Typical efficiency: ?97% Classification of chemically active substances: 3C2 level Classification of mechanical conditions (vibration): 3M4 level Acoustic noise level: <60 dB |
| Input Min/Max Voltage | 170-264 VAC Three Phase |
| Maximum Motor Size | 0.33HP/0.25kW |
| Rated Current (HD) | 1.6A |
| Overload Capacity | 2.4A |
| Environmental Conditions | Surrounding temperature: 32° - 122°F (0° to 50°C) - IP20 For higher temperatures than the specifications above, it is necessary to apply 2% of current derating for each Celcius degree, limited to an increase of 50°F (10°C) Air relative humidity: 5% to 95% non-condensing Maximum altitude: up to 1,000 m - rated conditions 1,000 m to 4,000 m - 1% of current derating for each 100 m above 1,000 m (above the sea level) Protection degree: 2 (according to EN 50178 and UL 508C), with non-conductive pollution Condensation must not cause conduction of the accumulated residues |
| Control Method | V/F (scalar) VVW: voltage vector control PWM SVM (Space Vector Modulation) |
| Output Frequency Performance | 0 to 400 Hz, resolution of 0.1 Hz |
| V/F Control Performance | Speed regulation: 1 % of the rated speed (with slip compensation) Speed variation range: 1:20 |
| Vector Control Performance | Speed regulation: 1 % of the rated speed Speed variation range: 1:30 |
| Analog Inputs | 1 insulated input; Levels: 0 to 10 V or 0 to 20 mA or 4 to 20 mA Linearity error ? 0.25 % Impedance: 100 k? for voltage input, 500 ? for current input Maximum input voltage permitted: 30 Vdc |
| Digital Inputs | 4 isolated inputs Programmable functions: active high (PNP); maximum low level of 10 Vdc minimum high level of 20 Vdc, active low (NPN); maximum low level of 5 Vdc minimum high level of 10 Vdc 30 Vdc maximum input voltage 11 mA input current 20 mA maximum input current |
| Analog Outputs | with add-on module |
| Digital Outputs | 1 NO/NC relay 250 Vac maximum voltage 0.5 A maximum current |
| On-Board Power Supply | 10VDC, 50mA max. |
| Safety Protection | Output overcurrent/phase-phase short circuit Under/overvoltage Motor overload Power Module (IGBT) Overtemperature Fault/external alarm Programming error |
| Operating Interface | Start/Stop, Up arrow, Down arrow and Programming keys LCD Display View/edition of all parameters Current indication accuracy: 10 % of the rated current Speed resolution: 0.1 Hz |
| Communication | Add-on Modules: RS485, RS232, ModBus, CANopen, DeviceNet, Profibus-DP, Ethernet, BACnet, Bluetooth or USB Port |
| Protection Degree | IP20 |
| Dimensions | 6.2 x 2.8 x 5.8 in (157.9 x 70 x 148.4 mm) |
| Weight | 1.98 lbs |