00312ET3EAL132M-W22, General Purpose, IEC Tru-Metric, TEFC, Footed, Aluminum, 3PH, 4HP, 3kW, 1200//1000RPM, 132M, 230/460//190/380
WEG NEMA Premium Efficiency, General Purpose, IEC Tru-Metric, TEFC, Foot Mount, Aluminum, 3Phase, 4HP, 3kW, 1200//1000RPM, 132M Frame, 230/460//190/380, 1 .25 Service Factor
*Images are for illustrative purposes and may not represent the actual configuration of the product.
Weight: 137 lbs.Made in: Brazil
Specifications
WEG NEMA Premium Efficiency, General Purpose, IEC Tru-Metric, TEFC, Foot Mount, Aluminum, 3Phase, 4HP, 3kW, 1200//1000RPM, 132M Frame, 230/460//190/380, 1 .25 Service Factor
*Images are for illustrative purposes and may not represent the actual configuration of the product.
Specifications
| Phase | Three Phase |
| Frame | 132M |
| Output | 4 HP |
| Poles | 06 |
| Frequency | 60 Hz |
| Rated speed | 965 rpm |
| Slip | 3.50 % |
| Full Voltage - No Cables | 230/460//190/380 V |
| Rated Current | 13.8/6.89 A |
| LR Amperes | 78.7/39.3 A |
| LRC | - |
| No Load Current | 6.80/3.40 A |
| Rated Torque | 21.8 ft.lb |
| Locked Rotor Torque | 170 % |
| Breakdown Torque | 220 % |
| Insulation Class | F |
| Service Factor | 1.25 |
| Moment of Inertia | - |
| Design | N |
| Locked Rotor Time | 50s (cold) 28s (hot) |
| Temperature Rise | 80 K |
| Duty Cycle | S1 |
| Maximum Room Temperature | 40 °C |
| Minimum Room Temperature | -20 °C |
| Degree of Protection | IP55 |
| Altitude | 1000 m |
| Cooling Method | TEFC Totally Enclosed Fan Cooled |
| Mounting | F-2 |
| Rotation Direction | Both |
| Noise Level | 53.0 dB(A) |
| Starting Method | Direct |
| Enclosure Material | Aluminum |
| Front Bearing Shielding | ZZ |
| Front Bearing Size | 6308 |
| Front Bearing Type | Ball |
| Front Sealing Type | V Ring |
| Rear Bearing Shielding | ZZ |
| Rear Bearing Size | 6207 |
| Rear Bearing Type | Ball |
| Rear Sealing Type | No Rear Sealing |
| Grease Type | Mobil Polyrex EM |
| VFD Turndown VT | 1000:1 |
| VFD Turndown CT | 12:1 |